Життя і робота в Польщі: як і де працюють українці

Для того, щоб українцеві заробити достатньо грошей в Польщі, необхідно приготуватися працювати довго, багато і важко. Орієнтовний дохід для українця — 8 злотих за годину, тому працювати доведеться більше традиційних 40 годин в тиждень. Всім привіт! Ми продовжуємо наші польські огляди. З вами, як завжди, Віталій і Аня. Сьогодні ми торкнемося питання, який дуже довго нас хвилював, точніше наших передплатників, які запитують постійно: «Хлопці, що ж ви там займаєтеся? Де ви працюєте? І що за робота взагалі в Польщі? ». Отже, сьогодні ми розповімо вам про те, як працюють українці в Польщі. Відразу попередимо, що все, що ми будемо розповідати, це або ті речі, з якими ми зіткнулися безпосередньо, або робота, з якою зіткнулися хлопці, які з нами живуть і працюють. Ми не будемо міркувати про якихось сторонніх людей. Якщо у когось є зауваження або у кого-то не так, можете в коментарях написати. Ми розповідаємо про наш особистий досвід і досвід тих людей, з якими ми живемо. Ну що, поїхали! Давайте почнемо з найпростішої роботи, точніше не найпростішим, а з роботи, з якою ми стикаємося щоранку — це будівельники. Думаю, всі знають і так, що робота на будівництві собою являє. Це зовнішні і внутрішні оздоблювальні роботи — побілка, фарбування, винесення сміття, штукатурка, викладка плитки, в загальному абсолютно все. Графік у хлопців такий: вони починають о 7 ранку і закінчують в 6 вечора. Тобто робочий днів 11 годин, перерва — 20 хвилин на обід. Працюють 6 днів, але в суботу у них якийсь короткий день іноді. Платять їм від 10 злотих на годину і вище. Чи платять вчасно і добре, не знаю, тому що працюють тільки перший місяць. Але поки начебто нормально. Приїхало їх на роботу 6 осіб, двоє вже відмовилися, четверо все ще працюють. Хлопці працюють у Варшаві. Всі хлопці з України. Двоє, які виїхали, сказали, що важко. За долею інших будемо стежити і розповідати, як у них виходить.

Друга робота, на якій працюють дівчинки, які живуть разом з нами, це фірма Tomasetto — виробництво автомобільних фільтрів. Дівчата приїхали в абсолютному шоці, тому що умови були нереальними, вони жили в Прилісне зоні. Вся територія цього заводу була обгороджена колючим дротом. Інтернет у них був, умови хороші, але мінус в тому, що, по-перше, вони нікуди не виїжджали, не було ніякого зв’язку зі світом. Були такі розповіді, що, коли вони намагалися знайти іншу роботу, інтернет просто блокувався, вимикався. Коли темніло, їм не можна було піднімати жалюзі. Тобто, коли темніло, а жили на території цієї фабрики в окремо розташованих будиночках, то власники фабрики змушували їх вимикати світло, щоб на вулиці не було видно, що горить світло. Працювали вони там шестиденці, дихали клеєм, тягали якісь важкі механізми. Суть роботи була в тому, що вони були клеїти автомобільні повітряні фільтри. Вся робота вручну. Вони повинні були самі протопити цех з пічними опаленням, оскільки робота була взимку. Вони самі повинні були запустити всі приводи, преси, і потім на цьому працювати. Вибирають на цю роботу чомусь тільки дівчаток і тільки українок. Було їм дуже важко, зарплата у них була від їх вироблення, але через нелюдські умови в кінці кінців, коли навіть почали заводити розмови про те, як правильно користуватися туалетом і т. П., Їм просто не вистачило терпіння. В результаті їм не заплатили гроші, просто вивезли в ліс на дорогу і сказали: «До побачення!». Вони відмовилися працювати в подальшому. Чи не знаємо, яка сума там була, але по роздруківці, яку надала нам одна з них, вона повинна була отримати півтори тисячі злотих за півтора тижні. Ця дівчинка добре працювала, робила багато цих фільтрів понад норму за зміну, в результаті вийшло, що за півтора тижні вона отримала півтори тисячі злотих. Але в якийсь момент вони просто плюнули і сказали, що їм не подобається і вони захотіли поїхати, і тоді їм роботодавці повідомили, що якщо ви зараз їдете і розриваєте контракт достроково, а він у них був укладений на півроку, то грошей своих не отримаєте. Вони розвернулися, зібрали речі і поїхали. З того моменту пройшло два місяці, грошей вони своїх так і не побачили. Нібито був дзвінок від роботодавця, щоб приїжджали і забирали, і якщо ситуація чимось вирішиться, то ми обов’язково розповімо. Але за підсумком відпрацювали і поїхали вони звідти ні з чим, і приїхали в місто Кошалін, де ми з ними познайомилися і почали свою трудову діяльність разом продовжувати. Ось така фірма Tomasetto. Якщо комусь доведеться там працювати, то уважно ознайомтеся з умовами контракту.

Ще одна робота, на яку потрапили хлопці. В Україні вона позиціонується, як робота на м’ясний фабриці, м’ясі або м’ясокомбінаті. Відразу хочемо попередити, що м’ясокомбінати бувають різні. Це не приклад, коли всюди так, просто ми розповімо про конкретний випадок, на який потрапили наші хлопці. Вийшло так: вони їхали на роботу в Польщу через агентство з України. При цьому, що за робота, вони не знали. Їм пообіцяли одну роботу і вислали запрошення, а коли вони приїхали, виявилося, що на цю роботу вже набрали якихось інших хлопців і двоє людей опинилися без роботи. Тут же агентство їм запропонував іншу роботу на м’ясокомбінаті. Знаходиться вона теж десь недалеко від самого Кошаліна в межах 100 км їзди. Вони самі не зрозуміли, де вони перебували, інтернету там не було, місце розташування свого вони не змогли визначити, а тим хлопці, які їх привезли, так і не розповіли, де вони знаходяться. Живуть вони в гуртожитках по шість чоловік в кімнаті, душ туалет і кухня загальні на коридор. В чому полягає суть роботи? Це конвеєрна стрічка, частина її знаходиться під відкритим повітрям, частина в закритих цехах. На конвеєрній стрічці виробляють забій свиней. Приводять туди живих свинок і там же їх забивають, після чого їх відразу підвішують за лапи на конвеєр, який їх вивозить. Далі їх розкривають і вивертають нутрощі. Робота хлопців була в тому, щоб перебирати ці нутрощі, їм потрібно було чистити кишки. Це нереальний запах, і вони відпрацювали за зміну 13 годин. Там було невелике приміщення, нереальний запах і робота зовсім не з легких. Якщо зараз якісь дівчата або жінки збираються їхати до Польщі, то будьте готові, що м’ясокомбінат може виявитися саме таким, і я, як дівчина, можу сказати, що я там, напевно, і хвилин не витримала. Хлопці відпрацювали 13 годин, сказавши, що тут вони працювати не будуть. І коли вони попросили розрахунок за 13 годин, їм дали гроші на дорогу, і на цьому все закінчилося. Після цього вони переїхали в Дарлово, і там вони працюють 2 або 3 місяці. Дарлово — це 40 км від Кошаліна, і туди на маршрутці можна доїхати. Остання робота, про яку ми розповімо, це та, на якій працюємо ми і ті хлопці, з якими ми тут зіткнулися. Це робота на рибному заводі. В чому полягає суть роботи? Це оброблення, філерованіе і виймання з риби кісток. Це цілий конвеєр, в який закидають тріску, обробляють її на дві частини. Наше завдання полягає в тому, що з цих філе потрібно вибрати абсолютно всі кістки. Тобто машина виймає відразу хребет, а все, що залишилося потрібно вибрати вручну, оскільки машина дрібні кістки не вибирає. Хто знайомий з анатомією, розуміє, що кістки наставлені в рибі не хаотично, а розташовуються по скелету. Там на самій фабриці вчать, як правильно обробляти, оскільки всі кістки групуються в певних місцях. За допомогою нескладних рухів цю філейку можна обробити за 5 секунд, але у нас на це поки йде 15-20 секунд. Риби бувають різні, буває маленька розміром з долоню, а буває розміром з Аню, яку перевертають двома руками.

Суть роботи в тому, щоб розробляти рибку. У кожного є своє робоче місце, яке являє собою невеликий столик шириною приблизно метр, підставка під ноги, тому що підлога бетонна, і коли працюєш довго в гумових чоботях, то ноги мерзнуть. У кожного працівника є своя пара ножів, якими він обробляє цю рибу. Там є поділ на правшів і лівшів. Справа знаходиться приймач для кісток і відходів, а зліва мисочка, в яку ти складаєш готові філейкі. За конвеєрній стрічці йдуть миски з неопрацьованими філе. Великий плюс у тому, що не потрібно тягати тягарів, конвеєр під’їжджає просто до тебе, і ти стягуєш рибу до себе. Для жінок дуже зручно, тому що не потрібно нічого тягати, переносити, відвозити. У тебе конкретно є риба, яку ти дістав, зробив і відправив легким поштовхом. Ще хочу сказати пару слів про самому заводі. Це польський філія данського заводу і він, напевно, зовсім не відповідає українському поданням про рибзавод. Коли ми сюди їхали, ми уявляли собі набагато більше жахів, які бувають, але ми приїхали і зраділи, бо завод абсолютно стерильний. При вході на завод тебе зустрічає привітна охорона. У кожного працівника є два своїх особистих шафки, спецівку видають на місці, в приміщеннях, де ти переодягатися, тепло, є душові, чисті туалети. Все передбачено для людини, який там працює. Є курилка, туалет, їдальня, перерви. Все чудово і добре. Вентиляція відмінна, запаху риби практично немає. Він є, але дуже легкий, і до нього дуже швидко звикаєш, тому що ти його навіть не чуєш. Все чисто, обов’язкове процедура стерилізації рук. Фабрика дуже хороша, все облаштовано відмінно.

Ну а тепер про мінуси поговоримо. Працювати доводиться 200 годин на місяць. Якщо зробити калькуляцію, то стає зрозуміло, що це або робота в шестиденку, або по 10 годин на день. Другий мінус — це те, що робота стояча. Це великий мінус, тому що для дівчат вистояти дуже важко. Мало того, що це велике навантаження на спину, ще й дуже сильно набрякають ноги. Якщо ви недавно народжували дитину або страждаєте зайвою вагою, вам буде дуже важко стояти перший час, тому що дуже набрякають ноги. Ти стоїш в одному положенні з піднятими руками. Кожні дві години є перерва 15 хвилин для того щоб поїсти або просто відпочити. Це добре, але все одно важко, особливо якщо працюєш 10 годин поспіль. Наступний мінус — це монотонність роботи. Справа в тому, що робота однотипна, ти просто стоїш і розрізати цю рибку одну за однією цілий день, практично не спілкуючись з людьми. Спілкуватися можна, але менше, ніж хотілося б. На іншій нормальній роботі спілкуєшся більше. Загалом робота монотонна наодинці з самим собою. Наступний мінус — це робота в холодному цеху. Температура підтримується на рівні +15 градусів. Є кілька конвеєрних ліній: перші, ті, які знаходяться ближче до входу, досить теплі, але наступні стрічки знаходяться біля холодильника, де ця рибка потім заморожується і упаковується. Якщо працювати на стрічках біля морозильних камер, то там досить прохолодно. Треба брати з собою досить теплий одяг. Вода там постійно прохолодна. Коли робимо заморожену рибу, пальці дуже холодні і в гарячу воду не можна опускати, інакше будуть хворіти. Тому вона ледь тепла. Через це буває дуже холодно. Ще один великий мінус — це робота без рукавичок. Вона в будь-якому випадку буде без рукавичок, тому що треба відчувати кістки, щоб нічого не пропустити. Руки постійно в воді і з рибою — нігтів немає! І банку крему йде за місяць-півтора. Наступний мінус — небезпека через роботу з ножами. Ножі дуже гострі, оскільки рибу доводиться обробляти швидко. Там знаходяться точила на робочих місцях, і два рази за зміну ці ножі точать. У тебе є два робочих ножа, і якщо один затупився, ти віддаєш його, щоб наточили, а сам береш другий ніж. Руки постійно порізані. Коли працюєш, буває, що не туди потрапив ножем або відволікся на секунду, і постійно ліва рука виявляється в порізах. Це невеликий побічний ефект самої специфіки виробництва.

Загальний підсумок: важко, незвично, дуже монотонно. Відстояти зі своїми думками 8 годин кожен день дуже важко, про особливо для нас, тому що ми далеко не жайворонки. У нас є дві зміни: в одну зміну початок робочого дня о 12 годині дня і до пів на одинадцяту вечора. Друга зміна — це, коли о 5:50 ранку ми вже повинні стояти на конвеєрі, а о 2 годині дня ми звільняємося. Плюс першої зміни в тому, що можна їздити на спеціальному автобусі, який забирає і відвозить, але у на є велосипеди. Це дуже важко, тому що ти не можеш швидко перебудуватися і вистояти 10 годин, особливо, коли перші 5 ти просто спиш, а у тебе в руках ніж, то це ще й небезпечно. Зарплати для українців в середньому 8 злотих за годину. Точніше, напевно, це не в середньому, а стелю, бо є роботи, де платять менше — 7-7,5 злотих на годину. Знайти роботу вище 8 злотих за годину дуже складно. Це ми, звичайно, говоримо про роботу різноробочих і для людей, які приїхали сюди перший раз. Важливий фактор також мову. Без знання мови і законодавства роботу вище 8 злотих за годину знайти майже нереально. Вище платять людям спеціалізованих професій, які є майстрами, зокрема на будівництві. Це всіляких сварщикам з розрядом, мулярам. Коротше, робочі професійні руки, і то, це ще потрібно знайти. Тому що бувають люди з розрядом, які потрапляють не туди, куди потрібно. Якщо ви їдете просто різноробочим, враховує, що, по-перше, робота буде важкою фізично. Ми прочитали в коментарях, що нібито українців там використовують. Насправді, зокрема на тій фабриці, де працюємо особисто ми, з українців там працює чоловік шість, всі інші — це поляки. Поляки працюють так само, як і ми, в основному навіть краще. Ми в Кошаліні не зустріли ще жодного дорослої людини, який не працює. Вони працюють і не скаржаться на життя. Вони звикли, що прокидатися треба о 6 ранку і лягати в 9 вечора. У 10 вечора в Кошаліні не знайдеш людину, яка просто гуляє вулицями. Таке можливо тільки в п’ятницю. Норми і стандарти роботи тут зовсім інші, ніж у нас на Україні. Тут люди працюють дуже багато і дуже важко, але і заробляють вони теж чимало. Оплата в українців і поляків, звичайно ж, відрізняється. Це знову ж таки через те, що немає знань мови, юриспруденції. Крім того, ми влаштовувалися через агентство, яке теж стягує свою комісію з зарплати. Як-небудь потім ми розповімо про специфіку самої зарплати.

Другий нюанс, який потрібно враховувати, це те, що працювати доведеться понаднормово. Важко знайти роботу, яка буде добре оплачуватися, і при цьому це буде звичайний восьмигодинний робочий день і п’ятиденка. Враховуйте, що працювати доведеться або шість днів, або більш восьми годин в день. Це, звичайно, за умови, що ви хочете щось заробити. Третій нюанс: просто зрубати грошей в Польщі за пару місяців і виїхати додому не вийде. Тобто, якщо за роботу тут ви можете отримати 1500-2000 злотих, то самі можете порахувати, скільки це буде в Україні в гривнях. А якщо врахувати гроші, які ви витратили на проїзд, оформлення документів, візу. А якщо ви ще влаштовувалися через агентство, то ви ще заплатите йому, то тільки за три місяці ви окупите те, що витратили. Якщо ви оформляєте візу вперше, то вона на півроку, це не ті заробітки. Якщо ви хочете поїхати кудись на півроку і просто заробити грошей, то Польща — це не той варіант. Польща — це той варіант, коли ви хочете стабільно і довго тут працювати або зібралися переїжджати сюди на постійне місце проживання. Останній нюанс, про який хочемо попередити: при влаштуванні на роботу через всілякі агентства десять разів перевіряйте, що це за робота, що за документи. Якщо вам цікаво, напишіть в коментарях, ми можливо запишемо відео про те, які документи потрібні для роботи, як перевірити, чи справжня це робота чи ні. Ми постараємося розповісти про тих граблях, на які ми наступили. Тому що багато роботодавців обіцяють людям не ті умови, які є насправді. Напевно, все. Задавайте питання, постараємося на все відповісти.

Поделится
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • MySpace
  • FriendFeed
  • В закладки Google
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Загрузка...

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *